Kandidovať do komunálu ako nezávislý alebo s podporou strany?

Chcete kandidovať vy alebo niekto z vášho okolia v komunálnych či župných voľbách? Prinášame vám zhrnutie dátumov, právnych ustanovení pre kandidatúru a porovnanie podmienok pre nezávislých kandidátov a kandidátov s podporou strany.
Termín volieb vyhlásil predseda parlamentu na 29. októbra, čo je víkend pred Sviatkom všetkých svätých. Podstatný termín pre kandidátov je však 30. august, ktorý je posledným dňom na podanie kandidátnej listiny. Väčšina podmienok pre kandidatúru je rovnaká pre poslancov obecných aj krajských zastupiteľstiev, starostov aj primátorov: trvalý pobyt v obci kandidatúry, neprebiehajúci trest za úmyselný trestný čin. Jediný rozdiel je v minimálnom dosiahnutom veku. Kým za poslanca môžu kandidovať aj 18-roční, kandidatúra na starostu vyžaduje vek nad 25 rokov.

Kandidatúra ako nezávislý

Kandidovať je síce možné aj ako nezávislý, avšak v takom prípade je potrebné splniť viacero byrokratických podmienok v porovnaní s kandidatúrou za stranu. Uveďme si to na príklade. Zuzana by chcela kandidovať ako nezávislá za poslankyňu v Levoči. Okrem kandidátnej listiny (link tu)vyhlásenia kandidáta (link tu) musí vzhľadom na počet obyvateľov Levoče podľa tabuľky ministerstva získať podpisovú listinu (link tu) s 200 podpismi od občanov, podporujúcich jej kandidatúru. Nezávislí kandidáti na starostov používajú iné tlačivá (link tu), rovnako ako nezávislí kandidáti na krajských poslancov (link tu). Kandidát je následne povinný viesť evidenciu svojich volebných výdavkov, ktoré musí na požiadanie predložiť Ministerstvu vnútra.

Kandidatúra s podporou strany

Väčšina z týchto povinností sa však dá vynechať, ak by sa Zuzana rozhodla kandidovať za politickú stranu. V takom prípade by si vybrala hodnotovo blízku stranu, s ktorej podporou by chcela kandidovať, najlepšie s rozvinutými regionálnymi štruktúrami, aby mohla jednoducho osloviť miestnych reprezentantov. Dajme tomu, že by sa rozhodla kandidovať za KDH. Ak nejakého člena strany vo svojom okolí pozná, najjednoduchšie je osloviť priamo jeho, ktorý ho vie prepojiť vyššie, na lídra miestnej bunky. Môže však ísť aj opačne a na webe strany si nájsť kontakt na krajských predstaviteľov, ktorí ju následne posunú nižšie na tých okresných. V tomto prípade Zuzane stačí zástupcovi KDH v Levoči doručiť podpísané vyhlásenie kandidáta o tom, že naozaj chce kandidovať (link tu) a všetku následnú byrokraciu vyrieši so straníckym koordinátorom pre voľby v jeho meste. Na takúto kandidatúru Zuzana nemusí byť členkou strany.

Zdieľanie článku

Slavomír Gregorík

Slavomír Gregorík

Slavomír študuje politológiu na Masarykovej univerzite v Brne, kde sa špecializuje na demokratizáciu a ľudské práva a pracuje ako zahraničný tajomník KDH. Vyštudoval Európske štúdiá v Bratislave, kde sa zameriaval na diplomaciu Svätej Stolice, je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa.